Čtvrtý rozměr prostoru - soutěž

Soutěž byla ukončena.

Ceny:

2x Účast na Daylight Symposiu v Londýně Daylight Symposium v Londýně

6th VELUX Daylight Symposium in London on 2-3 September 2015, výhra zahrnuje pokrytí veškerých výloh spojených s účastí na symposiu (letecká doprava, ubytování, stravování).

Rekonstrukce usedlosti

Skvadra architekti

Předmětem rekonstrukce vesnické usedlosti v Jižních Čechách bylo rozšíření její obytné kapacity a zvýšení užitného komfortu pro celoroční využití. Důraz byl kladen na moderní pojetí úprav a citlivý přístup k zachování původních prvků, celkového architektonického rázu a atmosféry. Statek je tradičně uspořádán okolo vnitřního dvora. Tři objekty sestavené do písmene U, uzavřené obvodovou zdí se vstupními vraty. Ústředním zadáním bylo vytvoření dvou soukromějších a zároveň vzájemně propojitelných obytných jednotek využívaných více generacemi. Samostatnost je vědomě porušena ponecháním jediné kuchyně. Obyvatelé se tak stále potkávají v původní světnici u kamen . Prarodiče využívají spodní úroveň původní chalupy. Rodiče s dítětem zase podkroví a vestavbu provedenou do křížení chalupy a stávající stodoly. V křížení byla v přízemí umístěna vstupní hala se schodištěm, šatna, technická místnost , koupelna a dětský pokoj orientovaný prosklením do stodoly a východní zahrady. V prostoru půdy byla situována ložnice s koupelnou, ateliér a prostor galerie, umožňující optické propojení se stodolou. Stodola byla vyčištěna, prosvětlena průhlednými taškami. Náplní stodoly budou dětské hry, rodinné posezení, oslavy a sledování filmů z pódia vzniklého zaizolováním schodiště vedoucího do sklípku pod stodolou.

Rodinný dům ve Velkém Šenově

RG Architects studio

Dům je situovaný na rozlehlém pozemku v obci Velký Šenov ve Šluknovském výběžku. Jedná se o venkovský rodinný dům s křížovým půdorysem, přestřešený konstrukcí sedlové střechy. Klasická architektonická forma domu je rytmizována kombinací pásových, francouzských a střešních oken, které jsou ve fasádě osazeny s přihlédnutím na dispoziční uspořádání domu.

10x 100 Contemporary Houses,
Nakladatelství SLOVART, 2014
100 Contemporary Houses

Family home in Karasy

stempel & tesar architekti – Ján Stempel, Jakub Tesař

The client decided to build a single-family house on the site of a dilapidated barn on an old farmstead near the Nové Zámky Pond in Karasy near Česká Lípa. To the south are the steep banks of the pond, with fully grown deciduous trees through whose crowns there is a beautiful view of the pond. The new building’s form and volume are inspired by the original barn and thus renew the original composition of buildings. The only element to jut out from the elementary volume is the wooden terrace among the treetops, which takes full advantage of the site’s unique features. The cellar underneath part of the house was built using the original barn’s existing underground spaces. All living spaces are on the ground floor, and the attic is used for occasional visitors – children and grandchildren.

Rekonstrukce řadového rodinného domu

studioLIBRE s.r.o.

Projekt řeší rekonstrukci řadového domu, jenž je vystavěn na základním půdorysu o šířce 4m a délce 12 m ve dvou nadzemních podlažích, podkroví a nově suterénu. Zahrada bezprostředně navazuje na přízemí domu a je tak jednou z největších kvalit tohoto typu strašnického bydlení. Neutrálně bílý rámec plochých fasád s jednoduchou kompozicí oken je doplněn akcentem v podobě betonových prvků: vyrovnávacího schodiště s lavičkou u vstupu a zahradního sezení s květníky, jenž vymezují obytnou terasu v zahradě. Koncept řešení interiéru navazuje na přístup, uplatněný v exteriéru. Bílé pozadí vnitřní scény s vloženými prvky vestavěného mobiliáře akcentují betonové stěrky v kuchyni, na schodišti a v sociálním zázemí. Vcelku lapidární, avšak v detailu zpracování důsledné řešení od počátku počítalo s vložením několika kusů repasovaného dobového nábytku, jenž je pro majitele domu rodinou památkou.

RD Vilémov

architektonická kancelář Radko Květ Ing. arch. Richard Mátl

Rekonstrukcie rodinného domu ve Vilémove.

RD Kořenec

architektonická kancelář Radko Květ

Rodinný dom se světlovody.

RD Žižkov

ING. ARCH. DUŠAN VRŠEK, ING. ARCH. ROMAN VALKOUN

Rodinný dům na Žižkově v Praze.

Rekonstrukce rekreační chaty v Zadní Telnici

Studio New Work (Brno)

Lokalita – chatařská oblast s rekreačními objekty, jižní stráň hlubokého údolí naproti lyžařským sjezdovkám s vleky Zadání – rekonstrukce původní chaty z 60. let 20 stol. na objekt k celoročnímu užívaní a dlouhodobému pobytu rodiny s malými dětmi Architektura – nová subtilní dřevěná stavba s plechovým pláštěm a sedlovou střechou využívá suterénní část původní chaty / tvar klasického objektu inovován splynutím povrchu obvodových stěn a střechy a vyloučením okapů a říms / střecha přechází ve stěnu měkkým zakulacením, stejně jako hřeben střechy / v suterénu technické a skladovací prostory / v přízemí hlavní obytný prostor s kuchyní a koupelnou / v prvním patře vstup z horní příjezdové cesty, dvě ložnice a toaleta / nad ložnicemi a schodištěm skryty plochy na spaní Konstrukce a materiály – na původní vyspravenou zděnou konstrukci vylita nová železobetonová stropní deska a doplněna hydroizolací včetně obvodové drenáže podél základů / nové základové pasy pro přístavbu přesahující původní půdorys / nadzemní stěny tvořeny dřevěnou rámovou konstrukci / vnitřní schodiště ocelové točité / / v interiéru stěny obloženy sádrokartonem, z vnější strany ,dveře v ocelových zárubních/ opláštění trámové hrázděné konstrukce OSB deskami sloužícími jako bednění pro falcovaný titanzinkový plech / přístupový chodník k hlavnímu vchodu a opěrná zídka vvrovnávající terénní rozdíl z místního kamene vytěženého při kopání základů /teplovodní, radiátory, elektro-kotel a krbová kamna.

RD Buš

ING. ARCH. DUŠAN VRŠEK, ING. ARCH. ROMAN VALKOUN

Rodinný dom soukromého investora v obci Buš.

10x Speciální předplatné časopisu:
DETAIL English Trial Subscription
DETAIL English Trial Subscription

Rodinný dům

Kahounová

Půdní vestavba rodinného domu.

Výstavba objektu pro sněhovou mechanizaci Železná Ruda město

A 3 PROJEKT, s.r.o.

Na základě zadání a požadavků od investora došlo ke zpracování tohoto projektu stavby, jenž řeší novostavbu objektu pro sněhovou mechanizaci Železná Ruda město. Objekt slouží pro garážování sněžné frézy a zázemí pro její obsluhu. Podkroví je využito jako školící místnost pro zaměstnance investora.

Jako poděkování za každý přihlášený projekt láhev vína.

Porota:

Lone Feifer

Foto: Lone Feifer
Architect, Programme Director Sustainable Living in Buildings at VELUX A/S

Henrik Norlander Smith

Foto: Henrik Norlander Smith
Architect, Manager of Building Industry VELUX A/S.